Konferenční liga 2024/25 – formát, los, program, termíny, výsledky, live přenosy

Konferenční liga patří mezi velmi mladé pohárové soutěže, letos začne teprve její 4. ročník. Podívejte se, jaký má Konferenční liga 2024/25 nový formát, které české týmy v ní hrají, jaké jsou termíny zápasů nebo kde můžete ligu sledovat živě v televizi.

Konferenční liga 2024/25

Konferenční liga 2024/25 je třetí nejvýznamnější evropskou pohárovou soutěží. Její letošní ročník se bude hrát v novém formátu, který má i Liga mistrů a Evropská liga.

Z českých týmů si předkolo zahrají ostravský Baník a Mladá Boleslav. Sledovat sportovní přenosy z Konferenční ligy je možné i letos v televizi. Vysílat už je ale budou pouze placené kanály.

Konferenční liga 2024/25 dnes

Do skupinové fáze postupuje 36 mužstev, spolu s předkoly se ale letošního ročníku Konferenční ligy UEFA zúčastní celkem 164 týmů z 54 zemí Evropy.

KONFERENČNÍ LIGA 2024/2025
🌍 Kontinent Evropa
#️⃣ Počet týmů 36 (skupinová fáze)
🏆 Poslední vítěz Olympiakos Pireus
🇨🇿 České týmy Baník Ostrava, Mladá Boleslav
📺 TV přenosy Nova Sport 5, Sport 1, Sport 2
⚽ Příbuzné soutěže Liga mistrů, Evropská liga

Nový formát Konferenční ligy

Stejně jako Liga mistrů, tak i Konferenční liga má letos nový hrací formát. Její hlavní fázi si zahraje celkem 36 týmů, ty už ale nebudou rozděleny do skupin po čtyřech. Nově se bude hrát podle tzv. švýcarského systému.

Každý tým tak odehraje minimálně 6 zápasů. Po nich se týmy rozdělí do tří skupin. Celky na 1. – 8. místě postupují přímo do osmifinále, mužstva na 9. – 24. příčce si zahrají předkolo play off a pro týmy na 25. – 36. místě pohárová sezona skončí.

Týmy v Konferenční lize 2024/25

Jaké týmy budou v Konferenční lize 2024/25 hrát, se dozvíme až po odehrání všech předkol. Nejblíže k účasti mají celky, které byly nasazeny přímo do 4. předkola. Jedná se o Chelsea, Real Betis, Fiorentinu, 1. FC Heidenheim a Lens.

Z českých týmů se do Konferenční ligy může dostat i Viktoria Plzeň, a to v případě, že by neuspěla v boji o Evropskou ligu.

Předkolo Konferenční ligy

Také předkolo Konferenční ligy funguje podobně jako u zbylých dvou evropských pohárů. Předkola jsou celkem 4, od druhého se dělí na mistrovskou a nemistrovskou část. Ze 4. předkola postoupí do hlavní soutěže celkem 24 týmů, z toho 5 z mistrovské a 19 z nemistrovské části.

Ty doplní dalších 12 týmů, které vypadnou ve 4. předkole Evropské ligy. Z českých týmů si letos předkolo Konferenční ligy zahraje Baník Ostrava a Mladá Boleslav, obě mužstva začnou ve 2. předkole.

České týmy v předkole Konferenční ligy

Baník Ostrava už zná svého soupeře, bude jím litevský tým FK Transinvest. Soupeřem fotbalistů Mladé Boleslavi bude buď estonský Tallinna Kalev nebo arménský FC Urartu. Na termíny zápasů se můžete podívat v tabulce, do které po jejich skončení doplníme výsledky:

2. PŘEDKOLO KONFERENČNÍ LIGY
Datum Zápas Výsledek
25.7. Tallinna/Urartu – Baník Ostrava
25.7. Mladá Boleslav vs. Transinvest
ODVETY
1.8. Baník Ostrava – Tallinna/Urartu
1.8. Transinvest – Mladá Boleslav

Konferenční liga hlavní fáze

Los hlavní fáze Konferenční ligy proběhne v pátek 30. srpna 2024. Zápasy jsou naplánovány na čtvrtky, budou se hrát v říjnu, listopadu a prosinci, v únoru pak začne vyřazovací část. Na rozpis termínů hlavní fáze se můžete podívat v tabulce:

TERMÍNY KONFERENČNÍ LIGY
1. kolo 3. října
2. kolo 24. října
3. kolo 7. listopadu
4. kolo 28. listopadu
5. kolo 12. prosince
6. kolo 19. prosince

Konferenční liga 2024/25 play off

Play off Konferenční ligy UEFA začíná předkolem, které si zahrají týmy, jež skončily na 9. – 24. místě tabulky. Jeho los se uskuteční v pátek 20. prosince a zápasy se odehrají ve čtvrtek 13. a 20. února.

Následovat bude osmifinále, čtvrtfinále a semifinále, vždy se hraje na dva zápasy. Finálový duel se jako jediný odehraje pouze na jeden zápas a konat se bude v polské Vratislavi. Na rozpis zápasů se opět můžete podívat v tabulce:

TERMÍNY PLAY OFF KONFERENČNÍ LIGY
Předkolo 13. února 2025 20. února 2025
Osmifinále 6. března 2025 13. března 2025
Čtvrtfinále 10. dubna 2025 17. dubna 2025
Semifinále 1. května 2025 8. května 2025
Finále 28. května 2025

Konferenční liga v televizi

Konferenční liga v televizi samozřejmě nechybí ani v této sezoně, došlo ale ke změně ve vysílacích právech. Česká televize o ně přišla a právo první volby má nyní stanice Nova Sport 5. U ostatních zápasů se nic nemění, nadále zůstanou na kanálech Sport 1 a Sport 2, jako tomu bylo doposud.

Jakmile bude jasné, na kterém televizním programu budou přímé přenosy z předkola Konferenční ligy s Baníkem Ostrava a Mladou Boleslaví, najdete tuto informaci zde.

Konferenční liga výsledky

Výsledky zápasů letošního ročníku Konferenční ligy najdete kromě našeho webu také na portálu Livesport.cz, kde jsou k dispozici i rozpisy všech duelů, statistiky a jiné zajímavosti. Jednotlivé zápasy lze sledovat také v textových přenosech na známém webu Onlajny.com.

Konferenční liga informace

Další aktuality, zajímavosti a jiné novinky týkající se Konferenční ligy UEFA najdete na jejím oficiálním webu a můžete je sledovat i na sociálních sítích:

Zdroje: wikipedia.org, uefa.com