Evropská liga UEFA – informace, formát, program, los a kde sledovat

Evropská liga UEFA je druhou nejprestižnější evropskou fotbalovou soutěží. V článku najdete všechny podstatné informace o ní, včetně formátu, způsobu kvalifikace, live přenosů, statistik a mnoho dalšího.

Evropská liga UEFA

Evropská liga UEFA je nižší soutěží než milionářská Liga Mistrů, nicméně stále jde o velice prestižní podnik, který je navíc pevně spojen právě s Ligou Mistrů a nižší Konferenční ligou.

Sledovat Evropskou ligu lze každý rok, a to již od sezony 1971/72 kdy se zrodila z popela Veletržního poháru, který mohly hrát pouze týmy veletržních měst.

Evropská liga

Evropská liga je tak trochu liga záchrany, protože do ní sestupují týmy, které neuspějí ve skupinové fázi Ligy Mistrů.

EVROPSKÁ LIGA UEFA
Kontinent Evropa
Počet týmů 32 ve skupině / 104 celkem
Úřadující šampión Sevilla FC
Nejúspěšnější klub Sevilla (7x)
Vysílací práva ČR ČT Sport, Sport 1 a Sport 2

Evropská liga formát

Evropská liga se hraje ve stejném formátu, jako další evropské soutěže pod hlavičkou UEFA.

Evropská liga kvalifikace

Do Evropské ligy se týmy kvalifikují podle umístění v domácích soutěžích, a podle národního koeficientu UEFA. Výše umístěné týmy se kvalifikují rovnou do skupin, zatímco kluby z nižších pozic musí hrát kvalifikaci.

Do EL sestupují i týmy, které vypadly z kvalifikace Ligy mistrů. Zapojí se do předkol, nebo hlavní části Evropské ligy.

Evropskou ligu si také zahrají mužstva, která získala ligový pohár, a také kluby, které skončí ve skupinách Ligy mistrů na 3. místě.

TIP ❱ Vše o Chance lize ›

Evropská liga skupiny

Skupiny Evropské ligy tvoří 32 týmů, které se po losování rozdělí po čtyřech do každé z osmi skupin. Jednotlivé týmy se ve skupině navzájem utkají vždy dvakrát – jednou doma a jednou venku.

Evropská liga vyřazovací fáze

První dva týmy každé skupiny Evropské ligy postupují do vyřazovací fáze. Týmy na třetích místech sestupují do předkola play-off Konferenční ligy.

V předkole play-off se utkají týmy, které se umístily na druhých příčkách s týmy, které skončily na třetím místě ve skupinách Ligy Mistrů. Nasazení jednotlivých týmů určuje losování.

Součet výsledků obou utkání tvoří koeficient, na základě kterého postoupí vždy jeden z týmů. Takto je to po celou dobu vyřazovací fáze.

VIDEO: Los předkola play-off 2023/24

V osmifinále hrají vždy vítězové skupin s týmy, které postoupí z předkola play-off. O jejich nasazení opět rozhoduje los.

I ve čtvrtfinále a semifinále hrají všechny dvojice vždy 2 zápasy – jeden na domácím hřišti, druhý u soupeře. O přesném složení dvojic, jak jinak, rozhoduje los.

Finále Evropské ligy se stejně jako u Ligy Mistrů hraje pouze na jedno utkání na předem určeném stadionu.

Evropská liga UEFA program

Evropská liga UEFA má program meziročně téměř stejný. V tabulce naleznete program sezony 2023/24.

EVROPSKÁ LIGA PROGRAM 2023/24
PŘEDKOLA
Třetí 10. – 17. srpna
Play-off 24. – 31. srpna
SKUPINOVÁ FÁZE
21. září – 14. prosince
VYŘAZOVACÍ FÁZE
Předkolo 15. a 22. února
Osmifinále 7. a 14. března
Čtvrtfinále 11. a 18. dubna
Semifinále 2. a 9. května
FINÁLE
22. května 2024 Dublin, Irsko

Los Evropské ligy

O nasazování týmů ve všech fázích soutěže rozhoduje vždy los Evropské ligy. Spravedlivé řešení, které má zároveň určitá pravidla. Až do čtvrtfinále proti sobě nesmí nastoupit týmy ze stejné soutěže.

Kde sledovat Evropskou ligu

Existuje několik možností, kde sledovat Evropskou ligu. Ať už se rozhodnete pro tradiční televizní vysílání nebo půjdete online cestou.

Evropská liga v TV

O přenosy Evropské ligy se v TV stará veřejnoprávní Česká televize, konkrétně její kanál ČT sport live. Vysílá jak přímé přenosy, tak záznamy a sestřihy.

Dále jsou tu placené kanály Sport 1 a Sport 2, které rovněž nabízí přímé přenosy a záznamy.

Od další sezony 2024/25 má právo první volby skupina Nova. Nejatraktivnější zápas bude vždy na Nova Sport 5, ostatní zůstávají na Sport 1 a Sport 2. Na ČT už přímé přenosy z Evropské ligy nebudou.

Evropská liga online

Sledovat Evropskou ligu lze i online. Opět zmíníme jako první možnost Českou televizi, tentokrát ovšem její webovou verzi ČT sport Plus. ČT navíc disponuje obsáhlým videoarchivem, kde je možné sledovat, nejen zápasy, zpětně. Archiv najdete na webu iVysílání.

Další možností je pořídit si některý z balíčků, které nabízí stále populárnější online televize. Mezi ně patří Telly, Vodafone, O2TV nebo Skylink. U této možnosti je fajn, že televize disponují zpětným přehráváním až týden dozadu. Pokud tedy přijdete o přímý přenos, nic se neděje.

Právě poslední zmiňovaný, tedy Skylink, má v nabídce ještě satelitní balíčky, ke kterým v ceně vámi vybrané služby, dostanete online balíček se stejným programovým obsahem. Což je velká výhoda, protože v momentě kdy nejde satelit přejdete na online a obráceně.

Samozřejmostí je aplikace pro chytré telefony, tablety a televizory.

CHCI SKYLINK ▷

Evropská liga historie

Historie Evropské ligy sahá až do roku 1955, kdy vznikla její první podoba s názvem Veletržní pohár.

Celý název zněl Mezinárodní pohár měst pořádajících průmyslové veletrhy (International Industries Inter-Cities Cup). Jak tedy název napovídá, účastnit se mohla pouze evropská města pořádající veletrhy. Teprve od konce 60. let se mohla přihlašovat mužstva z jakýchkoliv měst.

Od roku 1971 převzala vedení soutěže UEFA, změnila název na Pohár UEFA a uspořádala zápas mezi nejúspěšnějšími týmy dosavadního formátu, tedy FC Barcelona a Leeds United, aby se utkaly o věčné držení původního poháru.

Současný název získala soutěž až v roce 2009. Za celou dobu existence došlo k mnoha úpravám formátu a programu.

Vítězové Evropské ligy UEFA

Nejvíce vítězství v EL se doposud podařilo dosáhnout španělskému klubu Sevilla FC, který se stal šampionem celkem 7x. Po třech vítězstvích mají FC Barcelona, Juventus, Inter Milán, Liverpool FC a Valencie CF.

Evropská liga nejlepší střelci

  • Radamel Falcao (30)
  • Pierre-Emerick Aubameyang (29)
  • Aritz Aduriz (26)
  • Romelu Lukaku (25)
  • Munas Dabbur (24)
  • Kevin Gameiro  (22) / Alexandre Lacazette (22)
  • Edin Džeko (21)
  • Óscar Cardozo (20) / Bruno Fernandes (20)

Evropská liga dnes

Evropská liga dnes využívá všechny online prostředky, jak se přiblížit fanouškům. Od oficiálního webu po sociální sítě, tam všude můžete čerpat informace o EL UEFA.

Výsledky, rozhovory, program a veškeré novinky naleznete na odkazech níže.

Zdroj: wikipedia.com, uefa.com