Zodpovědné hraní 18+

Kurzové sázení je výbornou zábavou a zpestřením běžného sledování sportu. Nad rámec fandění svému týmu, zvyšujete napětí zda byl váš tip správný nebo ne. Všechno má ovšem své hranice a je důležité, aby sázení zůstalo příjemnou zábavou a nepřerostlo v závislost.

Hlavní je nepropadnout bezhlavému sázení bez ohledu na vlastní či rodinný rozpočet. Nesázet a nezvyšovat sázky v euforii po několika vyhraných tiketech nebo naopak nesnažit se získat peníze zpět unáhleným navýšením vkladů po sérii proher. Článek vás provede zásadami zodpovědného hraní, nastavením sebeomezujících limitů, kam se obrátit v případě, že už pozorujete příznaky závislosti a jak na kurzové sázení a hazard obecně nahlíží česká legislativa.

 1. Zásady zodpovědného hraní
 2. Kde vám pomohou
 3. Hazardní hry z pohledu legislativy

Zásady zodpovědného hraní

Dodržování zásad zodpovědného hraní je stěžejní k tomu zůstat zdravým hráčem.

 • Musíte být starší 18 let
 • Hrát pouze pro zábavu
 • Hrát pouze s penězi, jejichž ztráta neohrozí rodinný rozpočet
 • Nevsázet v emocích, ať už pozitivních či negativních
 • Hrát pouze u licencovaných sázkových kanceláří
 • Nastavit si sebeomezující limity

Musíte vám být 18+

Základním a samozřejmým bodem je věkové omezení na minimálně 18 let. Ani doprovod dospělé osoby na pobočku vás neopravňuje podat sázku před dovršením plnoletosti.

Pokud byste založili sázkařský účet online na cizí totožnost, abyste obešli nařízení, tak v případě, že sázková kancelář odhalí toto jednání, okamžitě účet, včetně zůstatku na něm, zmrazí a předá údaje příslušným orgánům a vaše jméno bude přidáno na seznam vyloučených hráčů.

Hrajte pouze pro zábavu

Samotné slovo hrát se pojí se zábavou, a tak by to mělo být i u kurzového sázení a hazardních her obecně. Myslet si, že kurzové sázení je ideálním nástrojem obživy nebo rychlého zbohatnutí vede jenom ke stavům, kterým se zásady zodpovědného hraní snaží předejít.

Hrajte pouze s penězi, které si můžete dovolit prohrát

Zřejmě nejdůležitějším bodem je právě tento. Hned na začátku je důležité vyčlenit si peníze, které můžete postrádat a jejichž případná ztráta neohrozí váš osobní nebo rodinný rozpočet.

Důležitost tohoto bodu je v tom, že se nebudete snažit prohranou částku snažit vyhrát zpět neuváženým vsazením peněz, které už by v případě prohry chyběly k základním existenci vás nebo vaší rodiny.

Nevsázejte v emocích

Tento bod plynule navazuje na předešlý. Ať už vyhrajete nebo prohrajete, neměli byste propadnout svým emocím a unáhleně vsadit.

Když se zadaří, tak se nenechat unést euforií a myslet si, že už budete jenom vyhrávat a nehrozí vám výrazná prohra.

Naopak po prohře se nesnažte získat vklad zpět, ale dejte si pauzu a teprve s klidnou hlavou se k sázení vraťte. Vždyť i váš oblíbený tým nebo sportovec zná jak vítězství, tak porážky, ze kterých se musí poučit a hodit je za hlavu.

Hrajte pouze u licencovaných sázkových kanceláří

Velice důležité je, abyste se své sázky prováděli pouze u licencovaných sázkových kanceláří. Seznam kanceláří s licencí naleznete na webu Ministerstva financí. Na přiloženém odkazu si můžete stáhnout vždy aktuální soubor se schválenými provozovateli hazardních her.

https://www.mfcr.cz/cs/kontrola-a-regulace/hazardni-hry/prehledy-a-statistiky/prehledy-legalnich-provozovatelu-whiteli/2024

Využíváním poskytovatelů mimo tento seznam se vystavujete riziku trestního stíhání, protože porušujete zákon. Konkrétně jde o zákon 186/2016 Sb. – Zákon o hazardních hrách. Jeho kompletní znění je volně dostupné na webu Ministerstva financí.

Nastavte si sebeomezující limity

Limity pro omezení svých sázek vám pomohou stanovit si hranice, za které se zkrátka nevydáte. Dnes už je nastavení limitů běžnou součástí nastavení svého sázkařského účtu. Je ovšem dobré mít takový limit nastavený i v sobě. O to lépe bude celý proces fungovat.

Zde je přehled limitů, které si lze ve svém sázkařském účtu nastavit:

 • Počet přihlášení do uživatelského účtu
 • Doba denního přihlášení do uživatelského účtu
 • Maximální denní nebo měsíční výše sázek
 • Maximální denní nebo měsíční výše prohry

Kromě limitů lze nastavit i pauzu od sázení. Pokud na sobě cítíte, že by pro vás bylo lepší dát si pauzu, tak je toto ideálním řešením. Výhodou je, že pauzu není možné přerušit ani zkrátit.

Kde hledat pomoc

V případě, že jste zanedbali zásady zodpovědného hraní nebo je zkrátka hazard vaším slabým místem, je dobré vědět, že je spousta míst kam se obrátit o pomoc v případě, že už na to sami nestačíte.

Nejprve ovšem musíte rozklíčovat, že máte vy nebo někdo vám blízký problém, který je třeba řešit s odborníkem.

 • Nedokážete myslet na nic jiného
 • Sázíte, abyste získali své prohry zpět
 • Upřednostňujete hraní před rodinou a přáteli
 • Je vám jedno z jakého zdroje peníze použijete, klidně si i půjčíte

Pokud na sobě pozorujete jakýkoliv z výše uvedených stavů, pak je dobré neváhat a obrátit se na odborníky.

Ideálním místem, kde hledat pomoc je web zodpovednehrani.cz, který nabízí NONSTOP telefonní linku na čísle 777 477 877. Na webu je také mapa, kde bez problémů najdete centrum pomoci nejbližší vašemu bydlišti. V obou případech jde o anonymní pomoc.

POTŘEBUJI POMOC

Na webu je k dispozici řada článků, které vám pomohou se vzděláváním v oblasti zodpovědného hraní. Přečíst si můžete také příběhy jiných lidí, kteří se s tímto problémem také setkali.

Hazardní hry z pohledu legislativy

Kurzové sázení a hraní hazardních her je regulováno zákony Ministerstva financí. Do roku 2016 neexistoval regulační zákon, který by omezoval jak sázkové kanceláře, tak sázkaře.

Od roku 2017 vešel v platnost Loterijní zákon (Zákon č. 186/2016 Sb.), který nařizuje sázkovým kancelářím na území České republiky projít procesem, po kterém získá licenci k provozování hazardních her.

Seznam licencovaných sázkových kanceláří lze nalézt na webu Ministerstva financí.

Loterijní zákon ovšem pamatuje i na hráče a s jeho nástupem začaly platit povinnosti i jim. Nejdůležitějšími body jsou:

 • Odvádění daně z výher přesahující 50.000 Kč
 • Hraní pouze u licencovaných provozovatelů

Kompletní znění zákona lze opět nalézt na webu Ministerstva financí nebo ho lze dohledat na jiných webech, kde je přepsán v čitelnější a přehlednější formě. Například zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-186

Danění výher přesahující 50.000 Kč

Do roku 2024 bylo povinné danit pouze výhry přesahující 1 milion korun českých. Novela platná od roku 2024 tento limit snížila na 50.000 Kč a změnila tuto částku na kumulativní. To znamená, že se vaše výhry za kalendářní rok sčítají, a pokud přesáhnou limitní částku, tak je povinné zdanění 15% sazbou.

Pro přehlednost je tedy dobré zavést si sázkařský deník, do kterého budete pravidelně zapisovat své sázkařské aktivity. Postačí vám k tomu obyčejná tabulka v Excelu nebo je možnost registrovat se na webech, které jsou k tomu přímo určené.

Hrajte pouze u licencovaných provozovatelů

Tento bod jsme sice již zmiňovali v části se zásadami zodpovědného hraní, ale opakování je matka moudrosti.

Využívání nelicencovaných sázkových kanceláří je považováno za protizákonné. V případě odhalení takového jednání bude mít problém jak sázková kancelář, tak vy jako uživatel.

Nenávratně vám bude zamezen přístup k hernímu účtu, takže přijdete i o všechny své prostředky, které jste na účet vložili.

Závěr

Jak už víte, tak hraní hazardních her, včetně kurzového sázení, má svá pravidla. Ať už v osobním přístupu, tak i z pohledu zákonů. Dbejte na obojí a nezapomeňte brát sázení jako zábavu. Pokud se ovšem dostanete do problémů, tak na to nikdy nemusíte být sami, protože se máte kam obrátit.