Liga mistrů UEFA – program, formát, kvalifikace, prize money a live přenos

Liga mistrů UEFA je nejprestižnější a zároveň nejsledovanější fotbalovou ligou světa. Utkávají se v ní nejlepší týmy z evropských lig, dle jasně daného formátu. Podívejte se na veškeré informace, program, formát a los. Zjistíte také kde se dají zápasy Ligy Mistrů sledovat.

Liga Mistrů UEFA

Liga Mistrů UEFA, originálním názvem UEFA Champions League, je ze všech evropských klubových soutěží ta nejvěhlasnější. Evropská liga a Konferenční liga spolu s ní ovšem tvoří dobře fungující propojený organismus.

Současný název a formát soutěže je na světě od roku 1992. Předtím se soutěž nazývala Pohár Mistrů Evropských Zemí.

Liga Mistrů

Fotbal Liga Mistrů

Liga Mistrů UEFA má v podstatě práva na nejlepší evropský fotbal. Její „ušatý pohár“ je spolu s jihoamerickým Pohárem osvoboditelů nejprestižnější klubovou fotbalovou trofejí na světě.

Vítěz finále Ligy mistrů postupuje na MS klubů a na začátku další sezony se pak utkává s vítězem Evropské ligy o evropský Superpohár UEFA. Jejím předchůdcem byl Pohár mistrů evropských zemí.

LIGA MISTRŮ UEFA
Kontinent Evropa
Počet týmů 32 ve skupině / 79, 80 nebo 81 celkem
Úřadující šampion Manchester City
Nejúspěšnější klub Real Madrid (14 titulů)
Vysílací práva v ČR Nova Sport, Premier Sport

Liga mistrů kvalifikace

Liga mistrů kvalifikace je zaběhlý systém, jak se týmy prokousávají do skupinové části. Do kvalifikace se dostanou na základě umístění v domácí lize.

Samotná kvalifikace se hraje vyřazovacím stylem na 4 kola (a 1 předkolo). Čím nižší koeficient má daná asociace, tím dříve její týmy vstupují do kvalifikace.

TIP ❱ Vše o Fortuna liga ›

Kluby jsou navíc do jednotlivých kol řazeny podle umístění v ligové tabulce na konci předchozí sezóny – vítězové hrají tzv. Mistrovskou část, zatímco týmy z nižších pozic hrají Nemistrovskou část.

Vítěz Ligy mistrů se v další sezóně automaticky připojuje do skupinové části poháru.

UEFA koeficient

Počet zástupců z každé ligy je určen podle národního koeficientu UEFA. Ten se počítá z výsledků za posledních 5 let. Vždy na konci sezony se sečte počet bodů, které týmy dané země nasbíraly v evropských soutěžích, a určí se nové pořadí.

Anglie, Itálie, Španělsko, Německo mají nejvyšší koeficienty, a proto má každá z těchto zemí v soutěži až 4 kluby, z nichž všechny mají jistotu skupiny a nemusí hrát kvalifikaci.

Liga mistrů formát

Liga Mistrů má formát totožný jako zbylé evropské mezinárodní soutěže. Nejprve se týmy utkávají v kvalifikaci o postup do skupinové fáze, poté následují samotná utkání ve skupině, která určí účastníky vyřazovací části, play-off.

Liga Mistrů skupiny

Skupiny Ligy Mistrů tvoří 32 týmů, které se po losování rozdělí po čtyřech do každé z osmi skupin. Jednotlivé týmy se ve skupině navzájem utkají vždy dvakrát – jednou doma a jednou venku.

VIDEO: Los Slavie do „skupiny smrti“

Liga mistrů vyřazovací fáze

První dva týmy každé skupiny Ligy Mistrů postupují do vyřazovací fáze. V osmifinále hrají vždy kluby z prvních příček s kluby, které skončily na druhých místech, ale nikdy nesmí být ze stejné fotbalové ligy. Týmy ze třetích míst sestupují do Evropské ligy.

I v play-off hrají všechny dvojice vždy 2 zápasy – jeden na domácím hřišti, druhý u soupeře. O přesném složení dvojic ve všech kolech play-off rozhoduje los. Součet výsledků obou utkání tvoří koeficient, na základě kterého postoupí vždy jeden z týmů.

Finále Ligy mistrů se zpravidla hraje na přelomu května a června.

Liga Mistrů UEFA program

UEFA Liga Mistrů program je vždy víceméně stejně rozložený do průběhu každé sezony. V tabulce naleznete program sezony 2023/24.

LIGA MISTRŮ PROGRAM 2023/24
PŘEDKOLA
0. kolo 27. – 30. června
1. kolo 11. – 19. července
2. kolo 25. července – 2. srpna
3. kolo 8. – 15. srpna
Play-off 22. – 30. srpna
SKUPINOVÁ FÁZE
19. září – 13. prosince
VYŘAZOVACÍ FÁZE
Osmifinále 13. února – 13. března
Čtvrtfinále 9. – 17. dubna
Semifinále 30. dubna – 8. května
FINÁLE
1. června 2024 – Wembley Stadium, Londýn

Liga mistrů kde sledovat

Liga Mistrů má více možností, kde sledovat její zápasy.

Liga Mistrů v TV

Liga Mistrů v TV běží na stanicích Nova Sport 3 a 4, kde lze sledovat jak skupinovou, tak vyřazovací fázi. Další možností jsou stanice Premier Sport 1 a Premier Sport 2, které patří do stáje O2 TV.

Liga Mistrů online

Liga Mistrů UEFA má i online možnosti, kde je možné sledovat live přenosy. Internetová a satelitní televize Skylink má v programové nabídce obě výše zmíněné stanice Nova. Navíc disponuje 7 denním archivem, takže si nemusíte zoufat, když nestihnete přímý přenos.

Druhou možností je čistě internetová televize Telly, která má v nabídce i programy Premier Sport. Archiv u ní naleznete také.

Obě varianty mají k dispozici aplikace pro chytré TV, mobily a tablety.

Liga Mistrů prize money

Není žádným tajemstvím, že v Lize Mistrů se točí velké peníze, v tomto případě prize money. Proto také přezdívka „milionářská soutěž“. Jenom účast ve skupinové fázi zaručuje týmu 15,64 milionu eur, tedy cca 390 miliónů Kč.

V tabulce naleznete kompletní přehled peněžních odměn pro účastnické týmy.

LIGA MISTRŮ ODMĚNY
Účast ve skupině €15 640 000
Vítězství zápasu ve skupině €2 800 000
Remíze ve skupině €930 000
Účast v osmifinále €9 600 000
Účast ve čtvrtfinále €10 600 000
Účast v semifinále €12 500 000
Účast ve finále €15 500 000
Vítězství ve finále €4 500 000

Liga Mistrů historie

Liga Mistrů a její dlouhá historie se začala psát v roce 1955, kdy vstoupila na světlo světa jako Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), ve francouzštině Coupe des Clubs Champions Européens.

Ten se hrál čistě vyřazovacím stylem. Los určil, které dva týmy proti sobě nastoupí, odehráli jeden zápas doma, jeden venku a lepší tým dle výsledků postoupil dál.

Liga Mistrů UEFA pohár
Pohár pro vítěze Ligy Mistrů je i dnes stále s názvem původní mezinárodní soutěže (zdroj: Twitter/X)

Liga Mistrů, tak, jak ji známe, se zrodila z PMEZ v roce 1992. Její formát se nicméně stále upravoval a teprve od roku 1999 se hraje systémem, který tu máme i dnes.

Ten ovšem zažije od sezony 2024/25 zásadní změny. Ve skupinové fázi bude místo 32 rovnou 36 týmů a utkávat se budou v jedné velké skupině, kdy každý tým odehraje 8 zápasů.

Liga Mistrů vítězové

Historicky nejčastější vítězové Ligy Mistrů jsou španělští Real Madrid, kteří dokázali vyhrát 14x. Současným šampionem je Manchester City, který získal svůj premiérový titul.

V seznamu vám přinášíme posledních 10 vítězů Champions League

 • 2023 Manchester City FC
 • 2022 Real Madrid
 • 2021 Chelsea FC
 • 2020 FC Bayern Mnichov
 • 2019 Liverpool FC
 • 2018 Real Madrid
 • 2017 Real Madrid
 • 2016 Real Madrid
 • 2015 FC Barcelona
 • 2014 Real Madrid
 • 2013 FC Bayern Mnichov

UEFA Champions League nejlepší střelci

 • Cristiano Ronaldo (140 gólů)
 • Lionel Messi (129 gólů)
 • Robert Lewandowski (91 gólů)
 • Karim Benzema (90  gólů)
 • Raúl González (71 gólů)
 • Ruud Van Nistelrooy (56 gólů)
 • Thomas Mueller (53 gólů)
 • Thierry Henry (50 gólů)
 • Alfredo Di Stéfano (49 gólů)

Liga Mistrů dnes

Liga Mistrů dnes využívá všechny sociální sítě, aby se dostala blíže k dalším a dalším fanouškům. Kromě nich má samozřejmě oficiální webové stránky, kde naleznete novinky, statistiky a výsledky.

Zdroj: uefa.com, wikipedia.com, uefa.com, youtube.com, livesport.cz,