Co je to MMA, UFC, Bellator, Oktagon, XFN, TFA a další organizace. Kdo je nejlepší zápasník?

Chcete vědět co je MMA, jaké má pravidla a jaké jsou nejlepší organizace Mixed Martial Art na světě. Sestavili jsme pro vás žebříček nejlepších zápasníků MMA.

MMA / Mixed Martial Arts

Podívejte se na podrobný přehled a informace o MMA.

Vémola vs. Végh 2 live na TV Tipsport

Co je to MMA (Mixed Martial Arts)

Mixed Martial Arts v překladu znamená smíšené bojové umění a jde o jeden z nejtvrdších sportů na světe. Je to bojový sport, ve kterém se využívají nejefektivnější techniky různých bojových umění a stylů.

TIP ❱ MMA kalendář 2024 ›

Souboj v MMA se dá shrnout do několika fází, zápasníci začínají ve stoje a používají moře klasických úderů, jako jsou například kopy, rány loktem a nebo takzvané háky.

Zápasí se v kleci ve tvaru oktagonu, která slouží jako ochrana zápasníků, aby z ringu při souboji nevypadli. Zápas má 3 kola. 1 kolo má délku 5 minut.

Jak rozdělujeme zápasníky MMA podle stylu

SPRAWL“N“BRAWL – Zápasníci bojují většinou ve stoje, snaží se unikat ze zápasnických hmatů a chvatů a zvítězit pomocí úderů a kopů.

GROUND“N“POUND – To jsou bojovníci, kteří se naopak snaží dostat soupeře na zem a tam ukončit zápas.

SUBMISSION – Fighteři, kteří se snaží dostat soupeře na zem a tam zvítězit pomocí nasazení škrcení nebo páčení.

ALL ROUND FIGHTERS – Kompletní bojovníci, velmi dobře trénovaní ve všech fázích boje, ať už jde o útočné, zápasnické či submission techniky.

Techniky a pravidla v MMA

Techniky v MMA se dělí na útočné techniky jako jsou: údery, lokty, kolena, kopy, zápasnické techniky: clinche, takedowny, přehozy a nakonecsubmission techniky: kontroly, páky, škrcení.

Dovolené jsou údery koleny i lokty. Fyzicky náročný je boj na zemi, kde se bojovníci snaží zvítězit pomocí pák, škrcení anebo pomocí úderů.

Zakázané je kousání, píchání do očí, útoky na genitálie, úder hlavou, plivání na soupeře, tahání za vlasy…

Útoky lokty, hlavou a koleny jsou dovolené jen v některých soutěžích.

Jakým způsobem se dá ukončit zápas v MMA?

Jediný, kdo může zastavit zápas je ringový rozhodčí. Rozhodčí může brát ohled na doporučení lékaře, případně sekundantů bojovníka (hození ručníku).

vzdání se (submissions) –  poklepání na tělo soupeře nebo na zem. Vzdání se může být i verbální

knockout – když bojovník po úderu nebo kopu ztratí vědomí (KO), rozhodčí ukončí zápas pro převahu (TKO), nebo knockout vznikne legálním úderem (TKO)

výhra na body – jednomyslné rozhodnutí (všichni tři rozhodčí se musí shodnout na vítězi), většinové rozhodnutí (dva za výhru, jeden za remízu) a nejednomyslné rozhodnutí (dva rozhodčí pro vítězství jednoho bojovníka, třetí pro vítězství jeho soupeře).

remíza – jednomyslná remíza (všichni tři bodoví rozhodčí se shodnou na remíze), většinová remíza (dva rozhodčí jsou pro remízu) a nejednomyslná remíza (každý rozhodčí rozhodne jinak).

diskvalifikace

forefeit (ztráta, odnětí)

technická remíza

technické rozhodnutí

bez výsledku

Živé přenosy MMA zápasů – TV, internet, mobil

Pro sledování zápasů MMA (Mixed Martial Art) je někdy problém najít live přenos v TV, online na internetu nebo v mobilu. Máme pro vás pár užitečných tipů, kde můžete sledovat ty nejlepší bojovníky v přímém přenose.

TIP ❱ Jak a kde sledovat MMA živě v TV a online▸

Jaké jsou váhové kategorie v MMA

Pro ženy:

 • do 52,2 kg: Slámová váha (Strawweight – 115 lbs)
 • do 56.7 kg: Muší váha (Flyweight – 125 lbs)
 • do 61,2 kg: Bantamová váha (Bantamweight – 135 lbs)
 • do 65,8 kg: Pérová váha (Featherweight – 145 lbs)
 • do 70,3 kg: Lehká váha (Lightweight – 155 lbs)

Pro muže:

 • do 56.7 kg: Muší váha (Flyweight – 125 lbs)
 • do 61,2 kg: Bantamová váha (Bantamweight – 135 lbs)
 • do 65,8 kg: Pérová váha (Featherweight – 145 lbs)
 • do 70,3 kg: Lehká váha (Lightweight – 155 lbs)
 • do 77,1 kg: Velterová váha (Welterweight – 170 lbs)
 • do 83.9 kg: Střední váha (Middleweight – 185 lbs)
 • do 93, 0 kg: Polotěžká váha (Light Heavyweight – 205 lbs)
 • do 120,2 kg: Těžká váha (Heavyweight – 265 lbs)
 • od 120,2 kg: Super těžká váha (Super Heavyweight +265 lbs)

20 nejlepších submissions v historii UFC

Nejznámější organizace MMA

 • Ultimate Fighting Championship (UFC)
 • Bellator MMA
 • Absolute Championship Berkut (ACB)
 • Fight Nights Global (FNG)
 • ONE Championship
 • Rizin Fighting Federation (Rizin FF)
 • Invicta FC (all Female MMA)
 • Pancrase
 • M-1 Global
 • Legacy Fighting Alliance (LFA)
 • World Fighting Championship Akhmat (WFCA)
 • Konfrontacja Sztuk Walki (KSW)
 • Deep
 • Road Fighting Championship (Road FC)
 • Cage Warriors (CWFC)
 • Oktagon
 • XFN

Co je to UFC?

Rok založení: 1993
Události: více než 450
Země: Las Vegas, Nevada – USA
Web: www.ufc.tv a www.ufc.com
Slavní bojovníci: Conor McGregor, Nate Diaz, Tony Ferguson, Khabib Nurmagomedov

UFC (Ultimate Fighting Championship) je značka číslo jedna na celém světe, pokud jde o smíšené bojové umění. Organizace je vybavená vysoko-profilovými fightery v UFC Octagon. Společnost UFC byla založená v roku 1993 a byla první organizací, která se věnovala skutečným bojům v kleci.

Současný prezident UFC Dana White a zakladatelé Zuffa – Frank a Lorenzo Fertitta koupili v roce 2001 tuto organizaci v hodnotě 2 miliony dolarů na začátku 20-tých let. Nyní se hodnota UFC vyšplhala až na 7 miliard dolarů!

TIP ❱ Profil Macha Muradova ›

UFC vytvořili reality show Ultimate Fighter, která se věnuje právě sportu MMA a teamy trénují skuteční bojovníci UFC. Lukrativní dohoda o televizních právech byla spojená s televizní společností Fox Sports. Společnost Zuffa vytvořila streamingovou síť s názvem UFC Fight Pass kde si můžete zaplatit sledování zápasů UFC.

V roce 2019 byly v UFC celkové příjmy 900 miliónů USD a dohoda o mediálních právech byla v hodnotě 4 miliardy USD na období pěti let a byla podepsaná s televizí ESPN.

Co je to Bellator MMA?

Rok založení: 2008
Události: více než 200
Země: Santa Monica, Kalifornia – USA
Web: www.bellator.com
Slavní bojovníci: Michael Chandler, Ryan Bader, Gegard Mousasi, Paul Daley, Rory MacDonald

Bellator je vlastněný firmou Viacom, která je známá ve filmovém průmyslu a nabízí MMA eventy, podobně jako UFC. Bellator MMA byla založená v roce 2008 a předtím byla organizace známá jako Bellator Fighting Championship.

Od příchodu prezidenta Strikeforce Scotta Cokera v roce 2014 se změnil formát turnaje a MMA Bellator pracuje přesně jako UFC. Bellator má dokonce některé z nejlepších bojovníků jako jsou Rory MacDonald, Phil Davis, Ryan Bader a Douglas Lima. Někteří bojovníci působili i v organizaci UFC. Bellator dobře zná i slovenský fighter Attila Végh, který se stal šampionem v polotěžké váze této organizaci. Sledujte Bellator live!

Clash of the Stars

Rok založení: 2021
Události: 2
Země: Česká republika

Clash of the Stars 2 je bude nasledujíci event MMA organizace, v rámci které budou bojovat především YouTubeři, influenceři a další „hvězdy showbussinesu“.

Absolute Championship Berkut (ACB)

Rok založení: 2014
Události: více než 90
Sídlo: Grozny, Čečensko – Rusko
Web: www.acbmma.com
Slavní bojovníci: Beslan Isaev, Magomed Bibulatov, Musa Khamanaev, Aslambek Saidov

Absolutní mistrovství Berkut je jednou z vedoucích promo akcí MMA ve východní Evropě, respektive Asii. Mairbek Khasiev je zakladatelem organizace ACB, kterou založil v roce 2009. Organizace byla původně pouze bojovým klubem.

S nárůstem počtu akcí, které uskutečnila ACB, byla organizace velmi uznávaná a klub vstoupil na trh v roce 2014. ACB má svůj vlastní bojový team, který se skládá z elitních bojovníků jako jsou Beslan Isaev, Magomed Bibulatov, Musa Chamanaev a Aslambek Saidov.

Nad budoucností organizace Fight Nights Global a ACB visí vícero otazníků, protože ruský sponzor těchto organizací byl nedůvěřivý a bál se zpronevěry.

Ruský oligarcha Zijavudin Magomedov založil gym Eagles MMA, kterého je prezidentem současný šampión UFC v lehké váze Khabib Nurmagomedov. Magomedov si zvykl pokrývat a sponzorovat Khabibovi výdaje během přípravných kempů a minulý rok mu zaplatil i operaci zad v Německu.

Organizace Fight Nights Global (FNG)

Rok založení: 2010
Události: více než 90
Země: Moskva – Rusko
Web: www.fightnights.ru
Slavní bojovníci: Fedor Emelianenko, Batu Khasikov, Vitaly Minakov, Rasul Mirzaev

Fight Nights Global (FNG) uskutečnil svoji první akci v roce 2010 v Moskvě. Je to jedna z nejpopulárnějších propagačních společností ve světe, která se vyznačuje vysoce profilovými bojovníky tohoto sportu. Od roku 2018 FNG připravila více než 80 událostí v různých městech. Minulé zápasy FNG se konaly podle pravidel MMA a K-1.

ONE Championship

Rok založení: 2011
Události: více než 80
Země: Kallang – Singapur
Web: www.onefc.com
Slavní bojovníci: Bibiano Fernandes, Yoshitaka Naito, Angela Lee

Další z top promotérských organizací pochází z Asie. ONE Championship, která začala svou činnost v roce 2011 a vládne na asijském trhu. ONE Championship je singapurská organizace MMA, která pravidelně nabízí skvělé fighty. Pokud jsou UFC a Bellator nejlepší značky MMA v Severní Americe a Evropě, tak je potom ONE Championship jednou z nejúspěšnějších MMA organizací v Singapuru a možná bude za pár let i celé Asie.

Rizin Fighting Federation (Rizin FF)

Rok založení: 2015
Události: okolo 15
Země: Tokio – Japonsko
Web: www.rizinff.com
Slavní bojovníci: Muhammed Lawal, Mirko Filipovic, Amir Aliakbari

Nobuyuki Sakakibara, bývalý prezident Pride Fighting Championship, vytvořil v roce 2015 organizaci Rizin Fighting Federation. Zpočátku se Rizin FF vyvíjel pod organizací PRIDE a DREAM.

PRIDE byl tvrdý konkurent UFC, který byl považovaný za premiérové ​​sdružení bojových umění, které představovalo většinu slavných bojovníků během zlatého věku MMA. Rizin FF převzal svůj oficiální název v roce 2015, kdy Nobujuki Sakakibara oznámil svůj návrat do MMA s Rizin FF.

Invicta FC (ženská MMA)

Rok založení: 2012
Události: více než 30
Země: USA
Web: www.invictafc.com
Slavní bojovníci: Jandiroba, Morandin, Kaufman, Megan Anderson

V našem Top 15 MMA organizací nemůžeme vynechat ženskou Promotion Invicta FC. Byla založená v roce 2010 Shannon Knapp a Janet Martin. Ačkoliv Invicta nemá žádné nasmlouvané partnery, týkající se televizních práv, zápasy můžete vidět na UFC Fight Pass, který je webovou stránkou live streamingu UFC.

V roce 2014 se společnost Invicta FC dohodla s UFC a právě proto se eventy vysílají na UFC Fight Pass.

Pancrase

Rok založení: 1993
Události: více než 340
Země: Šindžuku, Tokio – Japonsko
Web: www.pancrase-fc.com
Slavní bojovníci: Yuki Nimura, Glaico Franca, Andy Main, Rafael Silva

Pancrase je společnost na podporu smíšených bojových umění, která byla založená v roce 1993. Tuto japonskou organizaci MMA tvořili profesionální zápasníci Minoru Suzuki a Masakatsu Funaki. Pancrase byl považovaný za domov některých špičkových bojovníků v MMA průmyslu v Japonsku.

Někteří z nejpopulárnějších Openweight Champions jako byli Bas Rutten, Josh Barnett a Ken Shamrock, byli známí svojí výjimečnou taktikou používanou během boje. Napříč tomu, že produkce špičkových konkurentů se dnes v Pancrase zmenšila, organizace bude vždy pozoruhodný počin v historii MMA.

V roce 2007, měl potom MMA Pancrase své legendy ve vysílaní každý týden na ImaginAsian TV. V Kanadě a Spojeném království, Fight Network začal vysílat zápasy Pancrase v roce 2008.

V roce 2015 se uskutečnila exkluzivní dlouhodobá dohoda, která umožnila, aby se akce Pancrase vysílaly živě a výlučně na UFC Fight Pass. Nová dohoda s názvem video-on-demand byla taky představená ve UFC Fight Pass, kde se můžete podívat na všechny historické zápasy Pancrase.

M-1 Global

Rok založení: 1997
Události: více než 250
Země: Petrohrad – Rusko
Web: www.m-1global.com
Slavní bojovníci: Marcin Tybura, Alexander Volkov, Kenny Garner

M-1 Global (Mixfight-1) nebo MMA-1 (Smíšené bojové umění-1) je další ruská organizace která se dostala do seznamu top 15 a nabízí několik vysoce profilových bojovníků. M-1 Global organizuje přibližně 10 až 20 soutěží ročně. Zakladatelem M-1 v roce 1997 je prezident M-1 Global, Vadim Finkelstein a spolumajitel legendární fighter Fedor Emelianenko.

M-1 Global Presents Breakthrough byla první velkou událostí, která byla uspořádaná 28. srpna 2009 v Memorial Hall v Kansas City v Kansasu. V roce 2009 byla podepsaná smlouva o spolupráci s organizací Explosion Entertainment.

Legacy Fighting Alliance (LFA)

Rok založení: 2017
Událost: více než 50
Země: Houston, Texas – USA
Web: www.lfa.com
Slavní bojovníci: Kevin Aguilar, Damon Jackson, Thanh Le

Legacy Fighting Alliance (LFA) je americká organizace smíšených bojových umění, která vznikla jako výsledek sloučení dvou bývalých organizací MMA Legacy Fighting Championship a Aliancie Resurrection Fighting Alliance.

Celkem 30 akcí bylo podpořených spojenou propagací LFA v roce 2017. Eventy LFA jsou vysílané na TV AXS.

World Fighting Championship Akhmat (WFCA)

Rok založení: 2014
Události:  více než 50
Země: Grozny, Čečensko – Rusko

Další je na seznamu Mistrovství světa v bojích Akhmat (WFCA). Asociaci založil v Grozném Ramzan Kadyrov. Tato možná neznámá organizace v našich končinách, doteď uskutečnila více než 50 turnajů a je jednou z nejlepších propagačních akcí ve východní Evropě.

Konfrontacja Sztuk Walki (KSW)

Rok založení: 2004
Události: více než 50
Země: Varšava – Polsko
Web: www.kswmma.com
Slavní bojovníci: Mamed Khalidov, Krzysztof Kulak, Łukasz Jurkowski alebo Antoni Chmielewski, Jan Błachowicz

Oragnizace Sztuk Walki, všeobecně známá jako KSW, byla založená v roce 2004 a je to přední organizace smíšených bojových umění v Polsku. KSW je jednou z nejvýznamnějších propagačních akcí v Evropě, která hostí většinu akcí ve Varšavě. Bojovníci KSW byli schopní přihlásit se a zúčastnit se na jedné z nejznámějších propagačních akcí UFC.

KSW spolupracuje s dalšími organizacemi propagujícími MMA v Evropě, pokud jde o výměnu bojovníků, například The Cage a WFC.

TIP ❱ Kde sledovat KSW živě

Deep

Rok založení: 2001
Události: více než 310
Země: Nagoya – Japonsko
Web: www.thefightnation.com
Slavní bojovníci: Ryo Chonan, Ikuhisa Minowa

Deep je japonská organizace smíšených bojových umění, která byla založená v roce 2001. Shigeru Saeki je zakladatelem organizace Deep. Shigeru Saeki je taky bývalým ředitelem Public Relations Director of Pride Fighting Championships.

Deep byla založená v roce 2000 jako „Deep 2001“ a první akce byla uspořádaná 8. ledna 2001. V roce 2003 Deep 2001 změnil svůj název na Deep.

Organizace se soustředí na výcvik japonských bojovníků, kteří začali svou kariéru v Deep. Později se někteří přesunuli k větším a slavnějším MMA organizacím, jako je například UFC.

Road Fighting Championship (Road FC)

Rok založení: 2010
Události: okolo 57
Země: Wonju – Jižní Korea
Web: www.roadfc.com
Slavní bojovníci: Min Jong Song, Sol Kwon, Mighty Mo

Road Fighting Championship je MMA organizace v Jižní Korei, kterou v roce 2010 založil Mun-Hong Jung. První akce – Road FC 27 se konala v Šanghaji 26. prosince 2015 a byla vysílaná v čínské státní televizi CCTV. Road FC byla první živou událostí MMA, která se vysílala na CCTV5 a sledovalo ji 35 milionů diváků.

První akce ženské ligy MMA – Road FC 037 XX se uskutečnila 11. března 2017 v Kongresovém centru Grand Hilton Soul v Soulu v Jižní Korei. Po zápase se konal v roce 2017 slavnostní ceremoniál Road FC Awards, který byl poprvé vysílaný naživo v televizi MBC Sports+.

Cage Warriors (CWFC)

Rok založení: 2001
Událsoti: více než 110
Země: Londýn – Anglie
Web: www.cagewarriors.com
Slavní bojovníci ve Velké Británii : Conor McGregor, Gegard Mousasi, Michael Bisping, Jeff Monson, Dennis Silver

Cage Warriors je londýnská MMA organizace založená v roce 2001 Dougiem Trumanom. První událost Cage Warriors se konala v roce 2002 s názvem Armageddon, s bojovníky jako jsou Matt Ewin, Paul Jenkins, Jean Silva a Rosi Sexton.

Někteří z vysoce postavených bojovníků, kteří se proslavili pod hlavičkou Cage Warriors, konkrétně Conor McGregor, Gegard Mousasi, Michael Bisping, Jeff Monson, Dennis Silver a mnoho dalších, se později uplatnili ve světoznámé UFC.

MMA v Čechách a na Slovensku

OKTAGON MMA

Zakladatelé: Ondřej Novotný a Pavol Neruda
Událost: nejnovější bude Oktagon Underground 6
Země: Československo
Web: www.oktagonmma.cz
Slavní bojovníci: Karlos Vémola, Makhmud Muradov, Attila Végh, Michal Martínek, Samuel Kriśtofič, Gábor Boráros

OKTAGON MMA je největší organizace, která pořádá zápasy v Československu. Zakladatelé a majitelé jsou Pavol Neruda a Ondřej Novotný.

TIP ❱ Všechno o organizaci Oktagon MMA »

Oktagon připravuje pro všechny sportovní fanoušky jedinou reality show s profesionálními bojovníky, která se jmenuje Oktagon VÝZVA. Připravuje taky týdeník Oktagon MAGAZÍN, který mapuje scénu bojových sportů.

Oblíbený PROJEKT X se zaměřuje na amatérské zápasy známých osobností. V minulosti jste mohli v kleci Oktagonu spatřit českého herce Jakuba Štáfka proti slovenskému podnikateli Peteru Benkovi.

Oktagon 15: Karlos Vémola – Attila Végh živě

Zápas století v Československu. Toto byl zápas, který fanoušci v Čechách a na Slovensku rozhodně chtěli vidět. V kleci Oktagonu se střetli dva velikáni – Karlos „Terminátor“ Vémola a Attila „Pumukli“ Végh. Šlo o zápas dvou legend, dvou národů, ale především o neopakovatelnou sportovní událost 21. století.

XFN

Organizace XFN v roce 2019 zanikla!

Web: www.xfn.cz
Slavní bojovníci: Karlos Vemola, Makhmud Muradov

Byla druhou MMA organizací v Čechách a na Slovensku, která se věnovala MMA zápasům. Za svým rivalem Oktagon MMA, ale začala XFN výrazně zaostávat.

Nejostřejší ránou a možná KO pro organizace XFN, byl přestup jejich největší hvězdy – bývalého zápasníka UFC Karlose Vémoli. Ten se rozhodl přestoupit k přímému konkurentovi, kterým je Oktagon MMA.

Po Karlosi Vémolovi vycouval ze spolupráce s organizací XFN i Makhmud Muradov. Uzbek nenastoupil ani na plánovaný titulový zápas proti Patriku Kinclovi. A hádejte kde se představil? Nečekaně taky v Oktagonu MMA!

The Fight Arena (TFA)

Rok založení: 2019
První událost: 27. června 2019
Pořadatel: Tomáš Rosenberger
Slavní bojovnici: Patrik Kincl, Ivan Buchinger

Na československé zápasnické scéně se po zaniklém projektu XFN, objevila nová organizace s názvem The Fight Arena. První její akce byla 27. června ve Sportovní hale Královka. Galavečer Prague Fight Night proběhl v unikátním formátu v kombinaci MMA a K-1.

Zakladatelé sportovní organizace The Fight Arena (TFA) chtějí vytvořit stabilní evropskou platformu bojových sportů, protože ta podle nich v současnosti chybí. Sídlí v hlavním městě České republiky.

Do konce tohoto roku plánuje TFA až 10 turnajů, které by se měli konat nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Polsku a Rakousku.

Co má spoločného TFA a XFN?

Spojitosti mezi zaniklou organizací jsou jen personální, ne právní. Jediné co si do TFA odnáší z XFN, je část bojovníků. Byla by velká škoda, kdyby talentovaní fighteři nenašli uplatnění.

Některým fanouškům MMA se nelíbí, že součástí nové organizace jsou lidi, kteří předtím působili v organizaci XFN, včetně Petra Kareše, který má funkci jen jako poradce.

Nejlepší MMA zápasníci v Čechách a na Slovensku

Karlos „Terminátor“ Vémola

Nejlepším českým MMA bojovníkem je Karlos Vémola. Takových odvážných řečí se samotný Karlos rozhodně nebojí, protože v České republice jednoduše neexistuje nikdo, kdo by mu mohl konkurovat.

PROFIL ❱ Karlosa Vémolu ›

Byl vůbec prvním Čechem, který si vyzkoušel nejlepší organizaci světa UFC na vlastní kůži a to už v roce 2010. V soutěži porazil Setha Petruzelliho i Mika Massenze, ale dvě prohry po sobě ho nakonec ze soutěže v roce 2013 vykázaly.

Attila „Pumukli“ Végh

Attila Végh vyhrál jako první Slovák titul šampiona v druhé nejznámější organizaci na světe a to v Bellatoru. S kariérou bojovníka stále neskončil, dnes pomáhá s trénováním dokonce i mladým talentů.

PROFIL ❱ Attilu Végha ›

Rodák z Dunajské Stredy Attila „Pumukli“ Végh se stal v roce 2012 šampionem prestižní zámořské organizace Bellator. Ve finále polotěžké váhové kategorie (do 93 kg) knokautoval domácího Američana Travise Wiuffa už po 25 vteřinách!

Nejznámější bojovníci MMA

Fedor Emelianenko

Na rozdíl od většiny bojovníků na tomto seznamu, měl Fedor většinu svého úspěchu mimo UFC a to hlavně v organizacích Pride Fighting, M-1 Global a Affliction. Více než osm let (v letech 2001 až 2009) byl Emelianenko neporažený, když vyhrál 28 zápasů v řadě. Během tohoto rozpětí porazil hvězdné jména jako jsou Antônio Rodrigo Nogueira, Mirko Filipovič a Andrei Arlovski.

Když Fedor podepsal smlouvu se Strikeforce, prohrál několik soubojů a mystika se vytratila. Nakonec odešel do důchodu jako legenda bojového sportu. Bez ohledu na jeho rekord a poslední zápasy, byl „Poslední císař“ opravdu jedním z posledních MMA hvězd mimo UFC.

Anderson Silva

Anderson „Spider“ Silva byl ve své váhové kategorii nejlepším na světe. Dominoval ve střední váze téměř sedm let a byl nejdelším vládnoucím šampionem v historii UFC. Někteří lidé věří, že Silva je největším MMA bojovníkem všech dob.

Silva sjednotil tituly UFC a Pride ve střední váhové kategorii a zaznamenal rekord v nejúspěšnější obhajobě titulu, celkově 16 krát. Titul mistra světa ve střední váze v organizaci UFC držel 2,457 dní.

Georges St-Pierre

Na tomto seznamu je další bojovník, který by mohl se Silvou soupeřit o největšího MMA bojovníka všech dob. Jeho jméno je Georges St-Pierre, známý jako GSP. Kanadská MMA superstar Georges byl 2 krát šampionem a je považovaný za nejlepšího MMA bojovníka na všech úrovních.

GSP utrpěl dvě prohry během prvních třech let své kariéry v UFC. Od té doby ale St-Pierre vyhrál každý fight. Porazil tolik skvělých a významných zápasníků jako jsou například BJ Penn a Matt Hughes, ale i nejlepších bojovníků této éry, jako jsou například Nick Diaza nebo Michael Bisping.

Ronda Rousey

Nemůžete zapomenout na ženskou MMA v podání Rondy Rousey, která pro ní udělala víc, než kdokoliv před ní.

Rousey byla vůbec první americkou ženou, která vyhrála olympijskou medaili v Judu, když na letních olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 získala bronz. V roce 2010 se stala profesionální zápasnicí a v roce 2012 se stala tváří UFC.

V UFC se Rousey stala největší ženskou hvězdou. Byla vůbec první ženskou šampionkou a neporažená zůstala téměř tři roky. Rousey 6 krát úspěšně obhájila svůj titul, než nakonec prohrála. Během této série byla hlavní událostí pro PPV, a stala se první ženskou bojovnicí, která byla uvedená do Síně slávy UFC. Momentálně se věnuje wrestlingu ve WWE.

Randy Couture

Momentálně není v MMA takový bojovník, jakým byl Randy Couture. Randy byl jedním z prvních bojovníků, kteří získali tituly ve dvou divizích: polotěžká váha a těžká váha. Přezdívaný „The Natural,“ Couture je bývalým trojnásobným šampionem UFC těžké váhy a bývalým dvojnásobným šampionem UFC polotěžké váhy.

Randy je známý tím, že bojoval do věku 40 let na velmi vysoké úrovni. Ve skutečnosti není mnoho 40-letých zápasníků, kteří vyhráli mistrovství světa, zejména v MMA. Ale Couturovi se to povedlo. Jeho poslední zápas byl v roce 2011. Randy odešel z MMA do zaslouženého důchodu, ale je velmi vytížený, protože se věnuje herecké kariéře. Vidět jste ho mohli v The Expendables a televizním seriálu Hawaii 5-0.

Royce Gracie

Kromě toho, že je Gracie v síni slávy UFC, je taky legendou a průkopníkem MMA. Vyhrál tři z prvních turnajů UFC dokonce i nad Kenem Shamrockem. Gracie a jeho rodina pokračují v brazilském Jiu-Jitsu. Ve skutečnosti je jméno Gracie synonymem pro populární bojové umění.

Ken Shamrock

Nemůžeme psát o jménu Gracie bez jeho partnera, Kena Shamrocka. Oba byli zapojení do fightů během prvních dnů UFC. Shamrock byl vůbec první Superfight šampionem, který by se po zavedení váhových kategorií stal šampionem těžké váhy.

Shamrock byl taky velkou hvězdou mimo UFC. Stal se prvním „cizincem“, který vyhrál hlavní mistrovství v Japonsku v organizaci Pancrase. V tom čase byl Shamrock považovaný za nejlepšího MMA bojovníka na světe.

Brock Lesnar

Ačkoliv není tak dokonalý ve smíšeném bojovém umění, jako ostatní bojovníci na tomto seznamu, obrátil Brock Lesnar UFC vzhůru nohama, když se rozhodl zúčastnit se zápasů MMA.

Lesnar přišel do UFC z  WWE (World Wrestling Entertainment) a fanouškové ho nejdřív odmítali přijmout. Avšak Lesnar i přesto porazil Coutura a vyhrál tak titul v těžké váze.

Napříč tomu, že měl malou zkušenost s MMA a minimální počet zápasů v tomto sportu, se stal největší hvězdou UFC. Lesnar chtěl být profesionálním fotbalistou, ale to se mu naštěstí nepodařilo.

Khabib Nurmagomedov

Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov  je ruský profesionální zápasník smíšených bojových umění. Nurmagomedov je dvojnásobným mistrem bojového samba a vládnoucím nezdolaným šampionem UFC v lehké váze.

PROFIL ❱ Khabiba Nurmagomedova ›

V současnosti má nejdelší neporaženou šňůru v MMA a s 27 vítězstvími zůstává neporazitelným v profesionálním MMA. Pochází z ruského regionu Dagestan a je prvním Rusem a prvním muslimem, který získal titul UFC.

Jeho zápas s Conorem McGregorem v UFC 229 přitáhl 2,4 milionu diváků PPV, což je nejvíc v historii MMA.

Conor McGregor

Conor McGregor překonal sport MMA, jako žádný jiný bojovník nikdy předtím. Vytvořil nový rekord v UFC a PPV (Pay-per-view) a stal se mezinárodní superstar.

McGregor se stal jedním z nejlepších v MMA sportu a své soupeře válcoval i svými slovy. Conor byl šampionem dvou váhových kategorií současně.

McGregor dokázal svoji hvězdnou moc v roce 2017, když vešel do ringu proti jednomu z nejlepších boxerů všech dob Floydu Mayweatherovi Jr. a vydržel s ním 10 kol.

McGregor je široko daleko považovaný za nejlepšího této doby, ale jen čas nám ukáže na jak dlouho. Naposledy prohrál zápas TKO s Khabibom Nurmagomedovem.

Nesmíme zapomenout, že Conor McGregor vyzdvihl MMA na úplně jinou úroveň.

Jon Jones

Bez ohledu na jeho problémy mimo sport, je Jon Jones považovaný za jednoho z nejlepších zápasníků MMA všech dob. Ve skutečnosti někteří hovoří o tom, že jeho největším nepřítelem je on sám. Nejdřív byl zatčen za způsobením dopravní nehody a následným nezastavením a poté byl pozitivně testován na zakázané látky.

Jones vyhrál prvních 14 zápasů v řade. Po jeho cestě v UFC porazil nejlepší MMA bojovníky, kterými jsou Cormier, Sonnen, Belfort, Evans, Rua, Bader, Machid, Gustaffson a Jackson.

V roce 2011 vyhrál pás šampiona ve středně těžké váze a stal se nejmladším šampionem UFC. Jones má jeden z nejimpozantnějších stylů v celé scéně MMA a jeho údery, lokty a kopy jsou jedním slovem ukázkové.

Chuck Liddell

Chuck Liddell, známý jako „Iceman“, byl svého času nejobávanějším fighterem na planetě. Od začátku roku 1999 do konce roku 2006, měl Liddell bilanci 18-2, vyhrál titul šampiona v polotěžké váze UFC a porazil bojovníky jako jsou například Ortiz, Belfort, Overeem a Couture. Jeho zápasy s Ortizem a Couturem vzaly UFC do nových výšin.

Považuje se za jednu z prvních skutečných superhvězd a zasloužil si vyznamenání v Síni slávy UFC. Je těžké si představit, kde by společnost MMA nebo samotný sport, byly bez Chucka Liddella. Iceman dělal určité věci svým vlastním stylem.

Quinton Jackson

“Rampage,“ se stal oblíbeným zápasníkem fanoušků díky jeho vzrušujícímu bojovému stylu. Byl hvězdou v Pride Fighting. Jackson měl také nezapomenutelný souboj s Wanderlei Silvou v organizaci Pride, po kterém nakonec zamířil v roce 2006 do UFC. V rámci svých prvních několika bojů knockoutoval Liddella a vyhrál titul šampiona polotěžké váhy. Jackson se stal jedním z nejdynamičtějších bojovníků v UFC.

Poslední Quintonovi léta v UFC byly jako na houpačce, kvůli názorovým sporům a ztrátám. V roce 2013 odešel Jackson do Bellatoru, kde svou přítomností pomohl z této značky udělat seriózní MMA organizaci.

Mimo ring je Jackson známý jako B. A. Baracus ve filmu A-Team.

Tito Ortiz

„Huntington Beach Bad Boy“ byl výjimečný bojovník od roku 2000 do roku 2006. Během tohoto období měl Ortiz bilanci 11-2 a vyhrál UFC titul šampiona polotěžké váhy, který obhájil 5 krát. Jeho zápas s Liddellem je považovaný za jeden z největších MMA zápasů všech dob.

Tito bojoval během éry, kdy se MMA a UFC teprve rozrůstaly. Ortiz určitě pomohl přinést další fanoušky do sportu MMA a stal se velkou hvězdou.

Mimo jeho legendární bojovou kariéru, je Tito taky známý kvůli svému vztahu se super populární filmovou hvězdou pro dospělé Jennou Jamesonovou.

Zdroj: oktagon.cz, xfn.cz, ufc.com, bellator.com