Pravidla MS v hokeji a herní systém – formát turnaje, prodloužení, nájezdy, sestup

Letošní hokejový šamiponát se koná po 9 letech u nás, fanoušci už se těší zejména na naše hokejisty. Podívejte se, jaká jsou pravidla MS v hokeji, jeho herní systém a formát turnaje, jak dlouho se hraje prodloužení, kdy se jedou nájezdy nebo kdo z MS sestupuje.

SLEDUJTE MS V HOKEJI 2024 LIVE
TV Tipsport ✅ Mobil LIVE › 500 Kč bez vkladu
TV Chance ✅ Mobil LIVE › 200 Kč zdarma
[18+] MF varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Pravidla MS v hokeji

Pravidla MS v hokeji 2024 jsou většinou podobná jako v Tipsport extralize, určité rozdíly zde ale jsou, např. u prodloužení ve vyřazovací části.

Češi na MS v hokeji i letos odehrají 7 zápasů v základní skupině, po nichž následuje klasické play off.

Pravidla a herní systém MS v hokeji

Základní pravidla MS v hokeji 2024

Pojďme se podívat na několik základních pravidel, kterými se program MS v hokeji 2024 bude řídit.

Bodový systém

Bodový systém v základních skupinách Mistrovství světa v ledním hokeji je stejný jako ho známe z extraligy, Chance ligy a jiných soutěží.

Vítěz zápasu v základní skupině si do tabulky připisuje 3 body, za výhru v prodloužení či na nájezdy jsou 2 body, za prohru pro prodloužení nebo nájezdech 1 bod a za prohru po 60 minutách 0 bodů.

Rozměry kluziště na MS v hokeji

Pravidla IIHF pro stadiony na MS v hokeji určují, že ledová plocha musí mít rozměry min. 60 m na délku a 26-30 m na šířku. Zatímco O2 arena pravidlo splňuje (má rozměry 60×26), Ostravar aréna má jen 58×29, musela tak od svazu dostat výjimku.

Soupisky reprezentačních týmů

Soupisky reprezentačních týmů mohou mít maximálně 25 členů, z toho 3 brankáře a 22 hráčů v poli. Kolik z nich je obránců a kolik útočníků pravidla nijak neomezují.

14 dní před startem MS v hokeji musejí svazy poslat direktoriátu širší seznam všech zvažovaných účastníků.

Trenérská výzva

Také na MS v hokeji mají trenéři možnost využít tzv. coach's challenge a nechat sporný okamžik prověřit videorozhodčími. Pokud ale jejich trenérská výzva nebude úspěšná, dostane jejich tým trest 2 minuty za zdržování hry. Pokud se tak stane podruhé v zápase, následuje trest na 4 minuty.

Herní systém MS v hokeji 2024

Herní systém MS v hokeji 2024 je stejný jako v předchozích letech. 16 týmů je tak rozdělených do dvou skupin po 8 týmech, ty spolu hrají každý s každým. První 4 týmy z každé základní skupiny pak postupují do čtvrtfinále.

V něm se utkají se soupeřem z druhé skupiny, jako vždy se utká první ze skupiny A se čtvrtým ze skupiny B, druhý se třetím atd. Celkem se na letošním MS v hokeji odehraje 64 zápasů.

Složení čtvrtfinálových dvojic

• A1 vs. B4
  • A2 vs. B3
  • A3 vs. B2
  • A4 vs. B1

Dva čtvrtfinálové zápasy se odehrají v Ostravě, další dva v Praze, kde bude v případě postupu hrát český tým. O2 arena bude hostit i obě semifinále a nedělní bitvu o bronz + finále.

Pořadí v základní skupině při shodném počtu bodů

V případě, že v základní skupině budou mít po odehrání všech 7 zápasů dva týmy stejný počet bodů, rozhoduje o jejich umístění v tabulce jejich vzájemný zápas, skóre tedy nehraje roli.

Trochu složitější je to ale v situaci, kdy má shodný počet bodů 3 nebo více týmů. V takovém případě se sestaví minitabulka jejich vzájemných zápasů a rozhodují tato kritéria:

1. Body z minitabulky vzájemných zápasů
  2. Rozdíl ve skóre v minitabulce
  3. Vyšší počet gólů v minitabulce
  4. Výsledky proti nejbližšímu nejvýše umístěnému týmu mimo týmů v minitabulce (v pořadí: body, brankový rozdíl, více vstřelených branek)
  5. Výsledky proti druhému nejbližšímu nejvýše umístěnému týmu mimo minitabulku (stejné pořadí kritérií)
  6. Postavení v žebříčku IIHF před začátkem turnaje

Celkové pořadí MS v hokeji

U prvních 4 míst je určení pořadí jasné, o konečném pořadí týmů na dalších místech pak rozhodují následující kritéria:

MS v hokeji prodloužení

Už mnoho let nemůže zápas na MS skončit remízou, při nerozhodném stavu se tak na MS v hokeji hraje prodloužení. Pravidla pro něj se ale liší podle toho zda se jedná o zápas v základní skupině nebo ve vyřazovací části.

• v základních skupinách trvá prodloužení max. 5 minut, navíc se hraje ve formátu tří proti třem
  • ve čtvrtfinále, semifinále a v zápase o bronz trvá prodloužení maximálně 10 minut, opět hrají 3 vs. 3 hráči
  • ve finále může trvat prodloužení až 20 minut, i v tomto zápase ale hrají nastavený čas pouze tři hráči na obou stranách

Prodloužení se hraje vždy systémem náhlá smrt, tedy jakmile v něm padne branka, zápas končí.

MS v hokeji nájezdy

V případě, že žádný gól nepadne ani v prodloužení, rozhodnou o výsledku MS v hokeji nájezdy. Jede se 5 nájezdů na obou stranách, kdy musí jet vždy různí hráči, od šesté série už může klidně jezdit stále stejný hráč. Pravidla jsou tedy stejná jako v Tipsport extralize.

Nájezdy se mohou jet v základních skupinách, čtvrtfinále, semifinále i zápase o bronz. Jedinou výjimkou je finále, kdy se prodlužuje tak dlouho, dokud nepadne rozhodující branka.

Kdo sestupuje na MS v hokeji

Pokud se ptáte, kdo sestupuje na MS v hokeji 2024, platí stejná pravidla jako v předchozích letech. Automaticky sestupuje poslední tým z každé základní skupiny, do Divize I tak půjdou týmy, které v nich skončí na 8. místech.

Naopak příští rok se na MS v hokeji 2025 představí první dva týmy z letošní Divize I. Turnaj se koná v Itálii od 28. 4. do 3. 5. a účastní se ho Maďarsko, Slovinsko, Itálie, Jižní Korea, Rumunsko a Japonsko.

Zdroje: wikipedia.org, iihf.com