Maskot MS v hokeji 2024 – jména maskotů, historie, video

K významným sportovním událostem, jako je MS v hokeji, MS ve fotbale nebo olympiáda, patří také maskoti. Podívejte se, jaký je maskot MS v hokeji 2024 a jak vypadali maskoti na předchozích světových šampionátech.

Maskot MS v hokeji 2024

V roce 2015 byly na Mistrovství světa maskoty oblíbené postavičky z Večerníčků Bob a Bobek a protože králíci z klobouku měli velký úspěch, uvidíme je i na letošním MS v hokeji 2024.

Maskot MS v hokeji 2024 bude fanouškům zpříjemňovat program šampionátu, Boba s Bobkem si užijí diváci na stadionech v Praze i Ostravě.

MS v hokeji 2024 maskot

Maskoti MS v hokeji 2024

Jako maskoti MS v hokeji 2024 byly znovu vybráni králíci z klobouku, kteří se osvědčili už před 9 lety. Oblíbené postavy z večerníčků se na televizních obrazovkách poprvé objevily v roce 1979, celkem bylo natočeno 91 dílů v 8 řadách.

Autorem Boba a Bobka je český kreslíř Vladimír Jiránek, který mimo jiné natočil skvělý krátkometrážní animovaný snímek Hokej je hra. Pokud jste ho ještě neviděli, určitě doporučujeme jeho zhlédnutí.

VIDEO: Maskoti Bob a Bobek

Bob a Bobek hokej

Spojení kreslených králíků Boba Bobka s ledním hokejem se ukázalo jako skvělý nápad, obě postavičky dobře bavily i diváky na tribunách MS v hokeji 2015. I proto tak došlo k nezvyklé situaci, kdy zůstávají stejní maskoti, kteří už byli v minulosti.

Organizátoři letošního světového šampionátu původně zvažovali i jiné alternativy, mimo jiné hokejový puk, který je v logu MS v hokeji 2024. Nakonec se ale rozhodli zůstat u prověřené dvojice králíků, kteří se líbili nejen u nás, ale ocenili je i v zahraničí.

BOB A BOBEK NA VOYO ▷

Videa s Bobem a Bobkem si můžete pustit např. ve streamovací službě Voyo. Ta kromě filmů, seriálů, pohádek pro děti a reality show nabízí také atraktivní sportovní obsah, sledovat v ní můžete např. NHL live, NBA, fotbal, florbal, rugby a řadu dalších sportů.

Tipsport MS v hokeji soutěž o lístky

Maskot MS v hokeji historie

Poprvé v historii se oficiální maskot na MS v hokeji objevil v roce 1998, na tehdejším Mistrovství světa ve Švýcarsku se představil tučňák Bullz.

Od té doby maskoti zpříjemňují každý světový šampionát v ledním hokeji, obvykle se jedná o postavičky, které jsou nějakým způsobem charakteristické pro hostitelskou zemi.

VIDEO: Maskoti MS v hokeji 1998 – 2018

Většinou se maskot vytváří speciálně pro daný šampionát, někdy se ale použijí už existující postavičky. To je případ nejen našeho Boba s Bobkem, ale i Angry Birds, kteří byli maskoty v roce 2012 nebo francouzských Asterixe s Obelixem v roce 2017.

V roce 2020 se měla jako maskot vrátit kráva Cooly, v tomto roce se ale nakonec kvůli pandemii covidu MS v hokeji nekonalo. V letech 2021 se konalo MS v Lotyšsku, o dva roky později opět ve stejné zemi spolu s Finskem a maskot zůstal téměř stejný, byl jím ježek Spiky.

V roce 2022 na MS v hokeji ve Finsku byl maskotem sympatický lvíček jménem Miracleo. Jeho jméno bylo odvozeno z hlavního motta šampionátu, které bylo Making Miracles – Dělat zázraky. Jeho hříva a chvost pak byly v barvách polární záře.

Maskot MS v hokeji 2024
Maskoti 2011 – 2018 (Zdroj: Facebook)

Nebyl to první případ, kdy Finové pro Mistrovství světa v ledním hokeji použili lva, v roce 2003 byl maskotem lvíček Finkie. Většinou jsou maskoti zvířata, jednou z výjimek byl rok 2002, kdy na turnaji ve Švédsku byl maskotem sněhulák Snowie.

Také předchůdci Boba a Bobka na šampionátech pořádaných na našem území byly vždy králové zvířat. V roce 2004 jím byl lev Tomík, roku 1992 lev Leo a v roce 1985 lev Pepa.

Zdroje: wikipedia.org, youtube.com, facebook.com, iihf.com, voyo.nova.cz