Dakar 2022 Češi – startovní listina na Rally Dakar. Jak si vedou všichni Češi?

Rally Dakar je extrémní etapový rallye závod, který se pravidelně koná i za účasti českých závodníků. Podívejte se na kompletní seznam Dakar Češi, výsledky i to, jaké místo závodníci obsadili v celkové klasifikaci. Dakar 2022 se konal od 1. do 14. ledna roku 2022. Jednalo se o první velkou motoristickou událost v novém roce.

Dakar 2022 Češi

Podívejte se na Dakar 2022 Češi a na jejich celkové výsledky.

Lounová Dakar

Lounová Dakar, spojení, které dlouho nepřicházelo v úvahu. Nakonec se ale Olga Lounová spojila s pilotem Martinem Čábelou a vydali se na Dakar, který dokončili s Mercedesem G500 v kategorii klasik. Podívejte se, jak si vedli v celkovém pořadí.

Rally Dakar motocykly

Náročnou Rally Dakar absolvovali také motocykloví závodníci. V této kategorii dochází poměrně často k pádům a některé ročníky Dakaru byly poznamenané také smrtí některého z motocyklových závodníků. Letos tomu tak naštěstí nebylo. Kdo z Čechů se představil v této třídě?

Milan Engel Dakar 2022 (KTM)

Milan Engel Dakar 2022 jezdí s motocyklem KTM a rozhodně se nejedná o jeho první účast na Dakaru. Poprvé jsme jej viděli v ročníku 2015, kde obsadil celkové 30. místo v kategorii motocyklů ale 4. celkové v kategorii nováčků! Nejlepší výsledek si pak zapsal v roce 2019, kdy na Dakaru obsadil krásné 15. místo. Letošní ročník nakonec dokončil na 30. místě.

Konečné pořadí: 30. místo, ztráta 04 H 56′ 41“

Martin Michek Dakar (KTM)

Martin Michek Dakar je členem týmu MRG, v jehož barvách závodí také Milan Engel. Ani pro Michka se nejedná o první Dakar. V roce 2020 dosáhl na celkové 23. místo a dokonce skončil jako 2. v kategorii nováčků. Minulý rok zvládl na Dakaru zajet krásné 10. místo. Letošní Dakar 2022 etapy mu ale moc nesedly a obsadil konečné 37. místo.

Konečné pořadí: 37. místo, ztráta 06 H 30′ 40“

TIP ❱ Kde sledovat motorsport ›

Jan Brabec Dakar (KTM)

Jan Brabec Dakar rozhodně velmi dobře zná. První start se datuje k roku 2018, kdy při premiéře získal 39. místo a 9. místo v kategorii nováčků. Největší úspěch na Dakaru dosáhl v roce 2019, kdy dojel na 34. místě. Nyní své maximum překonal, letos skončil na krásném 23. místě.

Konečné pořadí: 23. místo, ztráta 03 H 12′ 39“ z toho 22 minut penalizace

David Pabiška (KTM)

David Pabiška je zkušeným Dakar závodníkem, poprvé startoval již v roce 2007 a vždy závod dokončil, což svědčí o jeho kvalitách. Dříve si vyzkoušel tento náročný závod také jako navigátor v trucku. Bohužel, letošní Dakar je jeho prvním nedokončeným vůbec.

Konečné pořadí: odstoupil v rámci 7. etapy

Podmol Dakar

Podmol Dakar absolvoval již několikrát. Letos jej ale na startu bohužel neuvidíme. Níže se můžete podívat na to nejlepší, co se událo na loňském Dakaru v rámci třídy motocyklů.

Dakar 2022 čtyřkolky

V rámci čtyřkolek jsme na startu Dakar 2022 měli hned dva české závodníky. Také čtyřkolky bývají pro závodníky extrémně náročné a není nouze o nespočet karambolů. Češi na Dakaru 2022 neměli v této kategorii mnoho zástupců.

Tomáš Kubiena (Yamaha)

Tomáš Kubiena rámci Dakar 2022 hájil barvy týmu MRG, jehož členem je již od roku 2019. Na Dakaru zatím zažíval především smolné okamžiky, neboť velmi často odstoupil z důvodu technických problémů. Na letošním Dakaru bohužel odstoupil již ve čtvrté etapě.

Konečné pořadí:  Odstoupil v rámci 4. etapy

Zdeněk Tůma Dakar (Yamaha)

Pro Zdeňka Tůmu se nejedná o první Dakar závod na čtyřkolce Yamaha. V minulém roce skončil dokonce na celkovém 9. místo v kategorii čtyřkolek, což je rozhodně skvělý výsledek, který bude chtít Tůma zopakovat. A povedlo se! Tůma dokončil letošní Dakar na 4. místě.

Konečné pořadí: 4. místo, ztráta 08 H 08′ 47“ z toho 30 minut penalizace

Paříž Dakar 2022 buggy (lehké prototypy)

Paříž Dakar 2022 Buggy jsou zajímavou kategorií v rámci Rally Dakar. Jedná se vlastně o vozidla, která jsou něco mezi čtyřkolkou a automobilem. V minulém roce se v této kategorii dařilo i českému zástupci.

Josef Macháček Dakar (Can-Am)

Josef Macháček Dakar má projetý hned několikrát. Přitom mu je neuvěřitelných 63 let, i přesto se letos opět postavil na start Rally Dakar se svým navigátorem Pavlem Vyoralem. Loni tato dvojice ovládla kategorii prototypů a pro Macháčka to znamenalo již šestou trofej. Letos nakonec obsadili až 25. místo vlivem poškození svého Can-Amu.

Konečné pořadí: 25. místo, ztráta 32 H 21′ 59“ z toho 19 H 03′ 00“ penalizace.

TIP ❱ Jak naladit ČT Sport ›

Rally Dakar automobily

Také v automobilech měla Česká republika své zastoupení. Kdo se vydal do pouště mezi duny v kategorii automobilů?

Martin Prokop, Viktor Chytka (Ford Raptor)

Martin Prokop je velezkušeným pilotem, který nabyl opravdu bohaté zkušenosti. Jak se mu dařilo v kategorii automobilů?

Konečné pořadí: 25. místo, ztráta 06 H 44′ 09“ z toho 7 minut penalizace

Miroslav Zapletal

Miroslav Zapletal letos soutěžil na Dakar 2022 se svým slovenským kolegou a navigátorem Markem Sykorou. Bylo z toho nakonec 24. místo.

Konečné pořadí: 24. místo, ztráta 06 H 36′ 11“

Rally Dakar kamiony

Kamiony jsou na Rally Dakar významnou kategorií a to nejen z pohledu Čechů. Také zde soutěží velké množství posádek a je neuvěřitelné vidět tyto kolosy prohánět se po písečných dunách. V kamionech pak závodí tříčlenné posádky. Dakar program je stejný jak pro kamiony tak například pro motocykly.

Martin Macík Dakar (Iveco)

Macík Macík Dakar, Tomášek a Švanda rozhodně nepatří mezi nezkušené závodníky, právě naopak. S truckem Iveco již něco na Dakaru zažili a také letos chtěli dosáhnout co nejlepšího výsledku. Nakonec z toho bylo krásné 7. místo.

Konečné pořadí: 7. místo, ztráta 04 H 44′ 11“ z toho 31 minut penalizace

Aleš Loprais Rally Dakar (Praga)

Aleš Loprais Rally Dakar jel již po 16.! To je rozhodně obdivuhodné číslo. Spolu s posádkou Petrem Pokorou a Jaroslavem Valtrem se pokusili s kamionem Praga dosáhnout co nejlepších výsledků. Byli blízko stupňům vítězů, nakonec ale došlo k technické závadě a Loprais s posádkou se umístil na konečném 21. místě.

Konečné pořadí: 21. místo, ztráta 34 H 53′ 53“ z toho 24H 18′ 00“ penalizace

Šoltys Dakar 2022 (Iveco)

Dlouho to vypadalo, že Šoltys Dakar 2022 s posádku na Dakaru neuvidíme. Nakonec se ale Martinu Šoltysovi podařilo sehnat kamion a přidal se spolu s posádkou tvořenou Romanem Krejčím a Jakubem Jiřincem k týmu Big Shock!, za který závodí i Martin Macík. Šoltys ale nakonec odstoupil v rámci 10. etapy.

Konečné pořadí: odstoupil v rámci 10. etapy

Tomáš Vrátný, Jaromír Martinec a Bartolomiej Boba (Ford)

V kamionu Ford uvidíme také česko-polskou posádku. Tu tvořili jezdci Tomáš Vrátný a navigátoři Jaromír Martinec a Polák Bartolomiej Boba.

Konečné pořadí: odstoupil v rámci 12. etapy

Tomáš Tomeček, Leopold Paďour a Niccolo Funaioli (Tatra)

V českém kamionu Tatra jsme v rámci Dakaru viděli také posádku tvořenou Tomášem Tomečkem, Leopoldem Paďourem a Niccolou Funaioli (Ita.). Jak se posádce na Rally Dakar 2022 dařilo?

Koneční pořadí: 24. místo, ztráta 52 H 38′ 12“ z toho 16 hodin penalizace

Ostatní posádky Dakar 2022

V rámci českých závodníků to bylo v rámci Dakar 2022 všechno. Můžeme ale vidět české navigátory u zahraničních posádek. Jedná se tým Tatra, kde je řidičem Ignacio Casale (Chi.), navigátory pak Álvaro Léon (Chi.) a Tomáš Šikora. Poslední posádkou s českou stopou je opět kamion Tatra s řidičem Téo Calvet (Fra.) a navigátory Davidem Schovánkem a Davidem Hoffmannem.

TIP ❱ Jak naladit Eurosport ›

Dakar 2022 klasik

Klasik je v rámci Dakaru velmi zajímavou kategorií. Soutěží zde totiž historické a ikonické vozy. I zde jsme měli velmi bohatou nadílku českých zástupců včetně českých klasik v podobě automobilů.

Ondřej Klymčiw Škodovkou na Dakar (Škoda 130 LR)

Škodu 130 LR si bude mnoho českých řidičů pamatovat. A právě posádka Klimčiw Böhm se v rámci projektu Škodovkou na Dakar znovu ukázali na startu této enormně náročné soutěže.

Konečné pořadí: 14. místo, ztráta 1 420 bodů

Martin Čábela, Olga Lounová (Mercedes G500)

Ve třídě Klasik nemusíte vidět jen profi závodníky ale třeba i také zpěvačku. Řeč je o Olze Lounové, která jela spolu s Martinem Čábelem Rally Dakar s vozem Mercedes G500. Konečné pořadí je sice „až“ 117. místo, avšak nebýt technické závady, která Čábelu a Lounovou trápila, možná by se umístili výše.

Konečné pořadí: 117. místo, ztráta 76 415 bodů

Olga Roučková, Robert Knobloch (Suzuki Samuraj)

V ikonickém voze Suzuki Samuraj jsme viděli také českou řidičku Olgu Roučkovou. Jejím navigátorem byl Robert Knobloch.

Konečné pořadí: 127. místo, ztráta 139 543 bodů

František Randýsek, Dušan Randýsek  (Land Rover)

Ve voze Land Rover jsem viděli také Dušana Randýska (ten dříve závodil v kategorii motocyklů) a Františka Randýska. Dušan patří k velezkušeným Dakar závodníkům.

Konečné pořadí: 119. místo, ztráta 78 000 bodů

Zdeněk Ondráček, Rudolf Lhotský (Toyota Land Cruiser)

Do Toyoty Land Cruiser v rámci Dakar 2022 nasedla také posádka Zdeněk Ondrášek a Vlastimil Forejt.

Konečné pořadí: 19. místo, ztráta 2 054 bodů

Petr Fiala, Tomáš Fiala (Land Rover)

V dalším voze Land Rover jsme vidělia na startu také jezdce Petra Fialu a jeho navigátora Tomáše Fialu v rámci Paříž Dakar 2022.

Konečné pořadí: 121. místo, ztráta 92 484 bodů

Albert Pance, Štěpán Pance

Podívejte se, jak se duu Pance, Pance vedlo na Dakaru.

Konečné pořadí: 130. místo, ztráta 179 987 bodů

Češi na Dakaru 2022

Češi na Dakaru 2022 samozřejmě nechyběli. Každý rok závodí pod českou vlajkou velké množství závodníků a stejně tak je tomu také letos.

Startovní listina Dakar 2022

Kompletní startovní listina Dakar 2022 je k nahlédnutí na oficiálních stránkách Dakaru.

Úspěchy Čechů

Na Dakaru sbírají Češi úspěchy především v kategorii kamionů. V samostatné historii májí Češi opravdu mnoho úspěchů.

1. místo (zlato)

 • 2009 Macháček (buggy Yamaha)
 • 2007 Macháček (buggy Yamaha)
 • 2003 Macháček (buggy Yamaha)
 • 2001 Macháček (buggy Yamaha)
 • 2001 Loprais, Hamerla, Kalina (trucky Tatra)
 • 2000 Macháček (buggy Yamaha)
 • 1999 Loprais, Stachura, Kalina (trucky Tatra)
 • 1998 Loprais, Stachura, Čermák (trucky Tatra)
 • 1995 Loprais, Stachura, Tomeček (trucky Tatra)
 • 1994 Loprais, Stachura, Kalina (trucky Tatra)

2. místo (stříbro)

 • 2003 Tomeček, De Azevedo, Martinec (trucky Tatra)
 • 2002 Loprais, Hamerla, Kalina (trucky Tatra)
 • 2000 Loprais, Stachura, Gilar (trucky Tatra)
 • 1996 Loprais, Stachura, Tomeček (trucky Tatra)

3. místo (bronz)

 • 1999 Tomeček, De Azevedo, Neubarthová (trucky Tatra)
 • 1998 Kořený, Lamač, Kahánek (trucky Tatra)
 • 1996 Fajtl, Janoušek, Wurst (trucky Tatra)
 • 1995 Buchtyár, Kořený, Krpec (trucky Tatra)

Zdroj: wikipedia.org, garaz.cz, dakar.com