Jízda na kole je oblíbenou rekreační i sportovní aktivitou, která však vyžaduje zodpovědný přístup tak, abyste zajistili bezpečnost sobě i svému okolí. Níže se dozvíte, jak bezpečně řídit silniční kolo v provozu, jaké faktory ovlivňují bezpečnou jízdu, a jak se správně vybavit.
Kde a kdy se nemá jezdit na kole
Hned na začátku bychom si měli ujasnit jednu věc a to, že silniční kolo je určeno pro jízdu po vozovce a nikoli po chodnících nebo v terénu. Ačkoliv je otázka, zda kolo na chodník patří nebo nepatří, stálým bodem sváru mezi všemi účastníky provozu i chodci, odpověď na ni je jednoduchá – nepatří.
Snad pro nikoho nebude novinkou, že byste na kolo neměli sedat po požití alkoholu či jiných omamných látek. Tyto i jim podobné látky snižují schopnost pohotově reagovat a stejně jako za volant nepatří. Jízdu na silničním kole by si také měli rozmyslet lidé po úrazu nebo těhotné ženy. Je potřeba myslet na to, že jízdou na kole po silnici se stáváte účastníkem silničního provozu a na rozdíl od motoristů vás nechrání čtyři stěny plechu.
Nosit helmu by neměla být možnost volby, ale samozřejmost. Nošení cyklistické helmy je základním předpokladem pro bezpečnou jízdu, obzvlášť po silnici. Ačkoliv je povinnost helmy na kole v ČR zavedena pouze pro děti do 18 let, nikdo by neměl hazardovat s vlastním zdravím.
Povinná výbava na kolo
Jak už jsme zmiňovali nahoře, jízdou na kole po silnici se stáváte účastníkem silničního provozu a stejně jako motoristé musí mít v pořádku auta, cyklisté musí mít v pořádku svá jízdní kola. Výbava jízdního kola se rozděluje na tři sekce: Povinná výbava kola, Povinná výbava při snížené viditelnosti a Doporučené doplňky.
Povinná výbava kola
- přední a zadní brzdy
- červené zadní odrazky
- bílé přední odrazky
- oranžové odrazky na obou stranách pedálu a na paprscích kol
- bezpečná řídítka bez ostrých hran
Povinná výbava při snížené viditelnosti
- bílé přední světlo
- červené zadní světlo
Doporučené doplňky
- cyklistická helma
- reflexní prvky na oblečení a obuvi
- zámek na kolo
- cyklistické brýle
- zvonek
- blatníky
- kryt řetězu na kolo
- cyklonářadí
- a další.
Taková výbava se někomu může zdát zbytečná, ale ve skutečnosti může zachránit život vám i ostatním, zejména při jízdě za šera nebo v noci.
Servis a údržba kola
Aby bylo vaše kolo v naprostém pořádku a nezklamalo vás, je nutné udržovat jej ve formě. Pravidelná údržba a servis kola vám pomohou vychytat veškeré nedokonalosti i větší problémy. Kolo byste měli vzít do servisu minimálně jednou za rok, ale udržovat byste ho měli i doma.
Před každou jízdou zkontrolujte, zda jsou pneumatiky dostatečně nahuštěné a všechny komponenty utažené. Stejně tak zkontrolujte, že brzdy “brzdí” a řetěz nevykazuje větší známky opotřebení.
Do pravidelné údržby kola se počítá mytí kola vlažnou vodou po projížďce. A u čištění ještě zůstaneme, protože byste neměli zapomenout ani na čištění řetězu a kazety, vidlic, tlumičů a dalších komponent. Olejem byste pak měli pravidelně promazat řetěz kola, vidlice a tlumiče.
V servisu by vám měli minimálně jednou za rok vyměnit opotřebované části kola a seřídit řazení a brzdy. kolo by vám také měli vycentrovat a kompletně promazat.
Tip: Sháníte nové silniční kolo a nevíte, jaké vybrat? Navštivte web Cyklobazar.cz a prohlédněte si bazarová i nová kola Specialized, Scott, Author a mnoho dalších.
Na co dalšího si dát při jízdě na silničním kole pozor
Při jízdě na kole je důležité nejen sledovat okolní provoz, ale také správně signalizovat změny směru jízdy a upravovat rychlost na základě stavu provozu. Jako při jízdě v autě je potřeba naučit se předvídat situace na silnici a adekvátně na ně reagovat. V rámci samotné jízdy je nejlepší jezdit blízko pravého okraje vozovky a v případě změny směru či předjíždění se zařadit do středu svého jízdního pruhu. Na silnici nejezděte do chvíle, než se naučíte základní dovednosti cyklisty jako je ohlédnutí přes rameno bez vychýlení ze směru jízdy nebo i samotné ovládání a řízení kola.
Specifika jízdy na silničním kole
Jízda na silničním kole má svá specifika, která umožňují rychlou jízdu na pevném povrchu. Správný posed zaručuje nejefektivnější přenos síly do pedálů, přičemž sedlo by mělo být nastaveno tak, aby kolena zůstala mírně pokrčená na konci každého šlápnutí. Jízda ve skupině by měla být vždy koordinovaná a disciplinovaná, s důrazem na dodržování pravidel silničního provozu.
Zdroje: cyklobazar.cz, unsplash.com