Turnaj mistrů je tady – bude Roger Federer pokračovat ve spanilé jízdě?

Zápasy Roger Federer (Švýcarsko.-2) – Jack Sock (USA-8) a Alexander Zverev (Něm.-3) – Marin Čilič (Chor.-5) se v neděli v 15.00 h SEČ, resp. v 21.00 h SEČ

v základní skupině Borise Beckera začne dění ve dvojhře ve finálním výberovém šampionátu tenistů Nitto ATP Finals v Londýně.

V pondělí se stejných časech přijdou na řadu zápasy Dominic Thiem (Rak.-4) – Grigor Dimitrov (Bul.-6) a Rafael Nadal (Šp.-1) – David Goffin (Belg.-7) ve skupině Peta Samprasa. Los  se uskutočnil ve středu v rámci programu The Chris Evans Breakfast Show rozhlasové stanice BBC Radio 2 i v přítomnosti zmíněného Nemca Beckera.

Po roce nastalo 6 změn

Ve dvouhře chybí 6 loňských aktérů turnaje „Masters“, přičemž všichni předčasně ukončili svoji sezónu 2017 ze zdravotních důvodů: vítězný Brit Andy Murray, poražený finalista Novak Djokovič ze Srbska, Švýcar Stan Wawrinka, Kanaďan Milos Raonic, Japonec Kei Nišikori a Francouz Gael Monfils. Účast si po dvanácti měsících zopakuje jen Čilič a Thiem (Goffin sa tehdy dostal do hry pouze na jeden zápas jako náhradník), kteří společně nepostoupili do vyřazovací fáze.

Nadal prahne po titulu

Jedenatřicetiletý Malorčan Nadal má tento rok na konte 6 trofejí včetně Roland Garros a US Open. Na grandslamové antuce v Paríži triumfoval jubilejně podesáté, tzv. La Décimu předtím zavŕšil i v Monte Carlu a Barcelone.

Má zápasové skóre 67:10 a proti rivalům ve skupine bez výjimky pozitivní celkovou statistiku (Thiem 5:2, Dimitrov 10:1, Goffin 2:0).

Mezi elitu sa Nadal kvalifikoval potřinácté v řade. Pravda, zdaleka ne vždy i startoval – dohromady chyběl pětkrát včetně loňska. Byl ve finále ročníků 2010 a 2013, prohrál s Federerem, resp. Djokovičem. Minulý týden nenastoupil do čtvrtfinle v Paríži-Bercy proti Srbovi Filipovi Krajinovičovi vkůli problémům s pravým kolenem, takže nad ním visel otáznik.

Nadal však pro agenturu EFE ze své domoviny ve středu potvrdil start a deklaroval ambici získat jednu z mála významných trofejí, které chybí v jeho sbírce, informaci sdílel například web Punto de Break.

„Je pravda, že na tomto turnaji jsem nikdy naplno neuspěl a bliká mi to v hlavě. stejně tak dobře si však uvědomuju, že jsem ani jednou neměl šanci případně si zahrát šampionát na antuce,“ připomněl Nadal podle The Telegraph skutečnost, že turnajová struktura v závěru sezóny znevýhodňuje hráče, kteří jsou nejúčinnější na nejpomalejším povrchu.

Rekordní účast Federera

Z dosavadních majitelů titulů bude v akcii jen Federer, šampión ze sezón 2003, 2004 (oba Houston), 2006, 2007 (v obou případech Šanghaj), 2010 a 2011 (už v britské metropoli). 36-ti letý bazilejský rodák kromě toho byl ve finále ročníků 2005, 2012, 2014 a 2015. Loni chyběl ze zdravotních cůvodů, vynechal celou druhou polovinu sezóny.

Federer je se šesti tituly na čele historického pořadí ATP Finals před Američanom s českým původem Ivanem Lendlem, výše zmiňovaným Samprasem z USA a Djokovičem (po 5-ti trofejích). Federer má tento rok zápasové skóre 49:4 a ve sbírce 7 titulů (i Australian Open a Wimbledon). Jeho statistika proti vyzyvatelům ve skupine je následující: A. Zverev 2:2, Čilič 7:1, Sock 3:0.

„Loni jsem tady nemohl být, o to příjemnější bylo se znovu kvalifikovat. Do sezóny jsem vstupoval pořádně nízko v rankingu a měl jsem představu, že pred Wimbledonem nebo po něm by jsem rád byl okolo osmého místa,“ uvedl Federer na prahu své 15. účasti na Masters, což je rekord.

„Už turnajové vítězství na Australian Open mě však dostalo do dobré pozice a zůstal jsem vysoko. Jsem velmi spokojený s tím, jak mi tento soutěžní ročník vyšel. Rád by jsem ho zakončil adekvátním způsobem. Teší mě, že jsem znovu na šampionátě a mám možnosť bojovat s těmi nejlepšími. Vždy to patří medzi vrcholy mého roku,“ řekl také Federer.

Nadal má 5. pokus aby porazil Federera

„Bylo by skvělé na závěr sezóny si ještě jednou zahrát s Rogerem a dopřát si další příležitost,“ podotkl Nadal, ktorý má s Federerem tuto sezónu bilanci 0:4 – prohrál ve finále na Australian Open, v Miami a v Šanghaji a také v osemfinále v Indian Wells, bez výjimky tedy na tvrdém povrchu. „Netřeba zapomínat, že vždy to bylo na povrchu, který jemu vyhovuje víc jak mě. Musím to však akceptovat a přijít s něčím novým, pokud k našemu dalšímu střetnutí dojde. A pokud se to skutečně stane a já budu fit, doufám, že budu mít nárok,“ dodal Španěl.